Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fríský kůň            Obrazek

Chladnokrevný fríský kůň (moderní frís se již zařazuje k plemenům teplokrevným), potomek primitivních lesních koní západní Evropy, byl chován na fríském pobřeží severního Holandska. Ve své vlasti se dříve i dnes těší vroucímu obdivu. Ovšem, zaujímá významné místo jak v lidské historii, tak mezi plemeny koní. Tento kůň je velmi přátelský a přítulný, je také velmi citlivý a proto je určený jen jezdcům, kteří se dokáží do koně vcítit.

Díky své živosti a temperamentu je tento kůň použitelný i jako jezdecký, obzvláště pro drezúru, za což vděčí mimojiné vysokou akcí v klusu. Vyniká však jako tažný kůň, protože je skvěle vyvážený a v postroji se pohybuje energickým, velmi působivým krokem. Ve své vlasti tahá proslulé tradiční závodní dvojkolky, fríské gigy.

Záď fríského koně je skloněná a někdy poněkud nízká, asi jako u daleského poníka, čímž se u něj projevuje vliv fríských předků. Frísani jsou silní, ale ne tak masivní jako těžká tažná plemena. Poznáte je podle bujné zkadeřené hřívy a ocasu, klenutého a hrdě neseného krku, bujných rousů 

Fríský kůň je vždy vraník bez bílých odznaků, povolena je jen malá hvězda.

Tito koně měří 152,5 cm a více. 

Obrazek

  Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

bozsky

(nikolka, 7. 7. 2010 20:15)

mam jednoho ziveho frise u stryce

Krásný

(Dominika, 22. 7. 2008 13:36)

No jo Adélko,abys taky nedala frísy.máš to tu nadherny

jéééééééééééééééééééééééééééééé

(šarlota, 16. 4. 2008 14:55)

ty fotky jsou krásné.škoda že tu nejsou ještě jiný komentáře.